BilgecDede

Bilginin güvenilir adresi

1 Nisan , 1 Nisan nedir, Bir nisanın anlamı nedir, 1 nisan şakası

1 Nisan şakasının tarihçesi:

15. yüzyılın sonlarında gerçekleşen bir olaydır aslında 1 nisan…Haçlı ordusu İspanya daki Endülüs müslümanlarının son kalesini kuşatır. Uzun süren bir kuşatma olmasına rağmen, kış aylarının da etkisiyle, kale bir türlü ele geçirilememektedir.. Durumun zorluğunu anlayan Haçlı ordusunun komutanı değişik taktikler düşünmektedir.Ne yapsam da ben bu kaleyi ele geçirsem diye;
Derken bir çare bulmuş kendince ve 31 Mart gecesi kalenin önüne giderek bir elinde Kur an bir elinde İncil;  ve sözlerine şu şekilde devam eder : Şu iki kitap üzerine yemin ederim ki, teslim olursanız bu akşam size bir şey yapmayacağım,  der. Gerekli görüşmelerden sonra canlarının kurtarılması karşılığında Müslümanlar kaleyi  haçlı ordusunun komutanına teslim ederler.

Neticede sabah olur, yani 1 Nisan sabahı, haçlı ordusu komutanı haince bir plan yapıp,ordusuna  bütün Müslümanların öldürülmesi için emir verir.

Bunun üzerine Müslümanlar Yemin etmiştiniz, bize söz vermiştiniz… diye cevap verdiklerin,  Haçlı ordusu komutanı Benim sözüm size dün akşam içindi, bugün için size bir sözüm yoktur diye cevap verir ve BÜTÜN MÜSLÜMANLAR ORADA ŞEHİT EDİLİR.

İşte o gün bugündür 1 Nisan Hristiyanlar arasında Hile Günü olarak kutlanmaktadır.

Maalesef halkımız arasında da yaygınlaşmış, yüzlerce, binlerce Müslümanın katliam günü olan 1 Nisan lar, bir şaka günü olarak kutlanmaktadır.

Nereden geldiğini bilelim. Bilelim de ona göre kutlayalım… (ispanya asırlar boyu müslümanların hakimiyetinde kalmıştır)

Bu yazılarda ilginizi çekebilir:

Related posts:

  1. Er İşlemleri İLK YOKLAMA (1 NİSAN – 30 NİSAN)
  2. Retinopatinin anlamı | Kimlerde görülür | Tedavisi Nasıldır| Diabetik Retinopati nedir?
  3. Arapçadan dilimize geçen selam kelimesinin anlamı nedir?
  4. Salon salamanje sözünde geçen salamanje nın anlamı nedir
  5. Kozmetik kelimesinin anlamı nedir?|Kozmetik nedir?

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.