BilgecDede

Bilginin güvenilir adresi

Arap Baharı nedir? Arap baharı ne demektir,sonuçları nedir..arap baharımı yoksa sonbaharımı ?


Arap Baharı nedir? , Arap baharı ne demektir,sonuçları nedir…

Karmaşık bir cümle olarak bilinen Arap Baharı 2010 Yılllarında Tunus’ta bir seyyar satıcının kendisini canlı canlı ateşe vermesiyle başlayan isyan hareketidir. Gerçekten de Muhammed Buazizi isimli genç, 17 Aralık 2010 tarihinde gerçekleştirdiği eylemde sadece kendini yakmakla kalmadı aynı zamanda Arap Baharı’nın da sönmek bilmeyen ateşini yakmış oldu. Kuzey Afrika ve Ortadoğuda yüz binler sokaklara inerek içlerinde birikmiş öfkelerini  yıllanmış liderlerine karşı kusmaya başlayarak büyük bir baş kaldırıda bulundular..

Neticede bu başkaldırılar yani Arap Baharı, etkisi altına aldığı tüm ülkelerde, yıllardır antidemokratik bir şekilde iktidarlarını sürdüren liderlerin devrilmesine yol açmıştır..

Bu bir isyan olarakta nitelendirilebilir, bir bakışta sonuçta halkın hakkını araması gibi birşey, ilk olarak Tunus Devlet Başkanı Zeynel Abidin Bin Ali, 23 yıllık iktidarını bırakarak, Suudi Arabistana kaçmıştır. Gıyabında yargılanan Bin Ali için Tunuslu savcılar toplam 66 yıl hapis cezası istedi..

Ve çorap söküğü sökülmeye başladı…Bu olay ardından Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek otuz yıl boyunca demir yumrukla yönettiği iktidarından oldu, kafes içinde, üstelik de sağlık sorunları nedeniyle sedyede yargılanmaya devam ediyor. Mübarek, 18 gün süren ve 850 kişinin hayatına mal olan ayaklanma sırasında protestoculara karşı öldürücü derecede güç kullanılması talimatı vermekle suçlanmaktadır. Arap Baharı’nın götürdüğü isimler arasında, hakim karşısına çıkan ilk lider olan Mübarek suçlu bulunursa idam edilebilecek konuma düşecek ..

Arap Baharının bir diğer kurbanı ise görüntülerindede görüldüğü gibi büyük acılar içinde hayatına son verilen  Libya lideri Muammer Kaddafiydi. 42 yıldır oturduğu koltuğunu bırakıp kaçmak zorunda kalan Kaddafi, aylarca saklandı. Muhalifler tarafından memleketi Sirte yakınlarında yakalanarak öldürülen 69 yaşındaki diktatör, hafızalara çaresiz bakışları ve yüzü gözü kan içinde ve çaresiz  şekilde hunharca öldürülüşüyle kazınmıştı..

Arap Baharı’nın ateşiyle gerçekten yanan bir lider de  var,kimmi ?  Yemen lideri Ali Abdullah Salih, muhaliflerin devlet başkanlığına düzenlediği roketli saldırıda ağır yaralanan ve vücudunun yaklaşık % 70′i yandı. Sonuçta bu olaydan yaklaşık 4.5 ay sonra Salih, Şubat 2012de yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinden sonra görevi bırakmasını öngören anlaşmanın altına imzayı atmak zorunda kaldı..

Sonuçmu ? aynı dinden aynı türden olan insanlar gözgöregöre birbirini katlediyor,katlettiriliyor,  istenmeyen liderler çöktü halendahada bu çorap söküğü devam ediyor…Kimmi : Suriye lideri Beşar Esad..Kendini o koltuktan indirmemek için binlerce insanı katletti ve katletmeyede devam ediyor..Hani anlaşılmayan halkın istemediği birinden lider olurmu siz düşünün…Bir diğer hususta ; İslamiyette cana kıymak yoktur…Ama hepsi müslümanız der , öte yandan kundaktaki çocuğa kurşun sıkar…

Bu yazılarda ilginizi çekebilir:

Related posts:

  1. Bilgisayar Terimleri | Bilgisayar terimlerinin anlamları nedir | Bilgisayar terimi ne demektir
  2. Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Randevu Alma,online randevu al|Bağcılar eğitim ve araştırma Hastanesi Laboratuvar Sonuçlarını Al
  3. Dijital İmplantoloji | İmplant nedir ?
  4. Deli bal nedir | deli balın faydaları nelerdir| nasıl yenmelidir| zararları nedir
  5. Türkiye geneli Genel Sağlık Sigortası Gelir Testi Sonuçları, Genel Sağlık Sigortası Test Sonuçları 05.03.2012

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.