BilgecDede

Bilginin güvenilir adresi

Erken emeklilik yasası çıkacakmı?2012|Erken emeklilik haberleri 2012

Bireysel emeklilik sistemine teşvik ve mevduatta vadeyi uzatmaya yönelik vergi düzenlemeleri planlaması yapıyor. Erken emekliliği sağlayan ‘süper emeklilik’ üzerinde de çalışmalar devam ediyor.

Tasarruf oranları yüzde 12′lerle tarihin en düşük seviyelerine geriledi. Ekonominin yumuşak karnı cari açık açısından da sıkıntı yaratan bu durum nedeniyle ekonomi yönetimi çalışmalarını sıklaştırdı.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın koordinasyonunda tasarruf miktarlarını artıracak bir paket hazırlığı başladı.

Özellikle bireysel emeklilik sistemine yeni teşviklerin getirilmesi gündemde. Ekonomi yönetimine göre halen bazı teşvikler var ama bu artık yeterli olmuyor. Maliye Bakanlığı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Hazine Müsteşarlığı ve Sermaye Piyasası Kurulu nelerin yapılabileceğine yönelik olarak çalışmalarına devam ediyor.

VERGİ TEŞVİKLERİ ARTACAK

Genel eğilim vergi teşviklerinin güçlendirilmesi. Sisteme giriş, sistemde kalma süresi, sistemden çıkış ve primlerin toplanması dahil bütün noktalar incelenmeye alındı.

Hazine’nin çalışma yürüttüğü konulardan biri de mevcut bireysel emeklilik sisteminin yanı sıra, daha kısa vadede yüksek prim kesintileri ile emeklilik hakkı sağlayan süper emeklilik benzeri bir yapı. Erken emeklilik getirecek bu sistemin sürdürülebilirliği inceleniyor.

MEVDUATTA VADEYİ UZATMA HEDEFİ

Tasarruf paketinin bir diğer ayağını ise mevduatta vadeyi uzatmaya yönelik vergi ayarlamaları oluşturması beklenşyor. 650 milyar liraya ulaşan mevduatın yaklaşık 560 milyarı 3 aya kadar ve daha kısa vadede tutuluyor. 1 yıla kadar ve daha uzun vadedeki mevduatın toplama oranı ise sadece yüzde 5.4. cıvarında.

Merkez Bankası’nın zorunlu karşılıklarda vadeye göre farklılaşma adımları, stopajın da kademelendirilmesiyle güçlendirilecek. Halen stopaj vade ayrımı olmaksızın yüzde 15. Daha uzun vadeli mevduata düşük stopaj uygulaması üzerinde duruluyor.

MART’A KADAR TAMAMLANMASI PLANLANIYOR

Çalışmaların Mart sonuna kadar tamamlanması amaçlanıyor. Paket, önce Ekonomi Koordinasyon Kurulu gündemine daha sonraysa Bakanlar Kurulu’na taşınacak. Bir kısmı kararnameyle, bazılarıysa yasayla düzenlenecek.

Bu yazılarda ilginizi çekebilir:

Related posts:

  1. 2012 yeni içki rakı votka fiyatları|2012 zamlı içki fiyatları|2012 yeni rakı fiyatları|2012 yeni votka fiyatları
  2. 2012 Aylara göre vergi takvimi
  3. 2012 İntibak zammı ne kadar?|2012 İntibak zammından kimler yararlanabilecek
  4. YGS Başvuruları 15 Ocak 2012 Tarihine kadar uzatıldı
  5. 2011yeni içki rakı votka fiyatları|2011 zamlı içki fiyatları|2011 yeni rakı fiyatları|2011 yeni votka fiyatları

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.